Ezen a napon – május 4. (2022)
Ezen a napon
Ezen a napon
Amikor azt a párosítást hallom, hogy zongora-vibrafon duó, nekem azonnal Chick Corea és Gary Burton neve jut eszembe, gondolom, nem vagyok ezzel egyedül. Corea pályájának két szakaszában helyezte előtérbe ezt a formációt, amivel mindkétszer – először 1983-ban, majd később 2012-ben – Budapesten is fellépett.
Ha a magyar jazz történelemkönyvében kikeresnénk a “harsona” szót, a legnagyobb betűkkel kétségtelenül azt az eseményt találnánk, ami 1998-ban Gőz László közbenjárásával történt. Minden idők egyik legmeghatározóbb jazz harsonása, Carl Fontana érkezett Magyarországra, hogy koncertezzen és lemezt is készítsen a ‘90-es évek legkiemelkedőbb magyar harsonásaival.
Éppen ezért a generációnk számára biztosan nem kell bemutatni a címben szereplő úriembert, de azért érdekes tényekkel igyekszem összefoglalni a színes életútját.
2002 tavaszán rendeztem a Bartók Rádióban a Kovács Gyula Jazz Dob Tehetségkutató Versenyt. A májusi döntőbe 7 versenyző jutott be: Idrányi Ildikó (aki akkor Csömörön lakott), az újvidéki Pongó Róbert, az akkor még Rádon lakó Mihalik Ábel, a balatonboglári Hoff Marcell, a salgótarjáni Széll Tamás, a Budapesten lakó Pusztai Csaba, és Pecek Lakatos András. Keddenként őket kérdezem a 20 évvel ezelőtti történésekről!
Szombaton tizenkilencedik alkalommal adták át a Fonogram - Magyar Zenei Díjakat, amelynek jazz kategóriájában a Fonó által gondozott Dresch Quartet „Árnyékban” című lemeze „Az év hazai jazz albuma vagy hangfelvétele” kategóriában nyerte el a rangos elismerést. A díjat a Dresch Quartet nevében Dresch Mihály vette át.
Temesi Berci április közepén a Klauzál Ház színpadán a Budafoki Dohnányi Ernő Szimfonikus Zenekar kíséretében mutatta be negyedik, „Symphosium 40” dupla lemezét (egy instrumentális, egy vokális korong). A remekül felépített, katartikus élményeket nyújtó műsor során vendégként olyan előadók csatlakoztak Berciékhez, mint Szolnoki Péter, Bencsik Tamara, Kálmán Tamás, Vavra Bence, Nagy Laci Gitano, vagy éppen Csányi István.
Ezt a sorozatot január 1-én indítottam.
Saját gyűjtésű adatbázisom szerint május 3-án egyetlen magyar jazzmuzsikus sem halt meg.
Ezen a napon
Hat év után is folytatódik a "Gondolataim a jazz-ről" - majd a "GONDOLATAIM" című sorozat. Évfordulók, születésnapok, megemlékezések, koncertek, lemezek - havonta megjelenő írás. Újabb és régebbi zenei történések - egy jazzrajongó gondolatai.
Hetedik évfolyam - ötödik rész.
Újabb szemezgetés a következő napok, hetek jazz újdonságaiból.
A letöltéssel megvásárolható Hi-Res formátum, a vinyl, vagy a CD megjelenési dátuma azonos előadó esetén is eltéréseket mutathat, nem feltétlenül megegyező napra esik.
Sokszáz/240.rész
Ezt a sorozatot január 1-én indítottam.
Saját gyűjtésű adatbázisom szerint május 2-án 1 magyar jazzmuzsikus halt meg.
Ezen a napon
KRIZ új albuma minden részletében kitűnik a sokszor langymeleg, öncélú jazz lemez dömpingből. Természetesen folyamatosan érkeznek a jobbnál-jobb zenei anyagok is, de valljuk be: sok állami támogatás ömlik a lemezek készítésére és a kutyafuttában, koncepció nélkül felvett szerzői kiadású albumok sokszor méltán maradnak a fiókok mélyén.
5 és fél éve, 2016 októberben indította el –a minden hónap első vasárnapján dedikált CD nyerési lehetőséggel jelentkező- játéksorozatát a Seattle-ből a svájci Friburg-ba költözött Dr. Szabó Csaba! – A szerk.
Ha hiszik, ha nem még május elseje is megihlette a jazzmuzsikusokat!
Meghosszabbítottuk a Magyar Jazz Szövetség nyári jazz-táborokban való részvétel támogatására kiírt pályázat felhívásának benyújtási határidejét.
Ezt a sorozatot január 1-én indítottam.
Saját gyűjtésű adatbázisom szerint május 1-én 2 magyar jazzmuzsikus halt meg.
Ezen a napon