1960. december 21-e, New York City, A&R Stúdió: az Ornette Coleman Double Quartet felveszi a FREE JAZZ - A COLLECTIVE IMPROVISATION című lemezét. Mérföldkő a szabadon rögtönzött zene évtizedekre visszatekintő történelmében.
A minden hónap második hétfőjén megjelenő sorozat részei a free jazz
legjelentősebb képviselőit mutatják be.
Ötvenharmadik rész: Evan Parker.
Olvasóink kívánságának megfelelően újra indítottam „Névnaposok” című sorozatomat!
Ma Gyöngyi névnap van. A magyar jazz történetében 2 Gyöngyit találtam.
A legfiatalabb magyar jazz generáció sikert sikerre halmozó természeti csodája, a Nagy Emma Quintet lépett fel a Rákóczi téri Vásárcsarnok mellett 2024. május 10-én 17 órai kezdéssel. A péntek délutáni időpont, a szinte kánikulai meleg, tűző napsütés ellenére nagyszerű koncertet láthatott a rendkívül színes összetételű közönség.
A koncert kezdése előtt pár perccel még a helyi fedél nélküliek voltak vidám és türelmetlen (Nyomassátok má’!) többségben, de a zene felcsendülésekor már a komoly rajongótábor is megjelent. A koncert végére pedig szinte tömeg hallgatta önfeledten a semmihez nem hasonlítható zenét, táncoló kétévesektől az aggastyánokig. Pedig nem mulatós volt a menü a JazzFest Budapest szabadtéri koncertjén.
Ebben a vasárnaponként jelentkező sorozatban időrendi sorrendben emlékezem meg az elhunyt magyar jazz zenészekről. Akitől találok felvételt a neten, azt természetesen lejátszom.
Olvasóink kívánságának megfelelően újra indítottam „Névnaposok” című sorozatomat!
Ma Ferenc névnap van. A magyar jazz történetében 57 Ferencet találtam. Közülük 16 már meghalt.
Az alábbi levelet kaptam a gitáros Ladányi Gábortól (1993), akihez több mint 10 évvel ezelőtt odamentem az Erzsébetligeti Színház előterében rendezett mini bigband fesztiváli fellépése után, és gratuláltam neki a gitárjátékához a Debrecen Big Band-del! – A szerk.
Májusban tartjuk a Vigyázó Sándor Művelődési Központ JAZZPRESSZÓ programjának első féléves záró koncertjét: 2024. május 12., vasárnap 19 órakor: LUKÁCS ESZTER JAZZ CORE.
Anno Nagykanizsa és a nagykanizsai Jazzklub bizony országos hírű volt a műfaj térképén, sokan emlékeznek rá, hogy a Jazzfesztivál környékén található füves téren anno mennyi sátor volt ezen jeles alkalmakkor. Sajnos azóta kicsit más idők járnak a jazzre, de néhányan (Domján Attila, Baráth Zoltán) úgy döntöttek (s milyen helyesen!), hogy megpróbálják a hajdani kanizsai Jazzklubot újraéleszteni. Ebből oroszlánrészt vállalt magára Baráth Zoltán Artisjus-díjas zenetanár, aki elvállalta az első előadás lezongorázását (nemcsak képletesen).